¤¤¤  لحظات خوبی برای شما آرزومندیم  ¤¤¤

مشاهده پست هاي بدون جواب | نمايش مبحث هاي فعال

نام کاربري:
کلمه عبور:

به یاد داشته باش
فقط در در صفحه اصلی تالار میتوانید از ورود سریع استفاده کنید
درخواست عضویت   ورود ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 6 پست ] 
forumtools   forumtools
نويسنده پيغام
پستارسال شده در: جمعه 29 فروردین 1393, 7:55 am 

مورچه ارشد

نماد کاربر
offline


تاريخ عضويت: سه شنبه 14 آذر 1390, 12:55 am

پست ها : 874

محل سکونت: قم

تشکر کرده: 342 بار
تشکر شده: 1255 بار
سبب عقب ماندگی افغانستان به هشت مورد ذیل وابستگی دارد:

1- درک نادرست از اسلام: بلی، اکثر ما افغانستانی ها از اسلام فهم و درک درست نداریم. زیرا دین والای اسلام خواندن، تعلیم و تربیه را تشویق نموده است اما اکثر ما برعکس آن از تعلیم وتربیه دور هستیم و حتّا به مکتب رفتن طبقِه إناث را عار می دانیم، مکاتب را به آتش می زنیم، آموزگاران را به قتل می رسانیم، دانش آموزان را مورد تهدید قرار می دهیم؛ دین مقدس اسلام اخوت و برادری را امر نموده است، ما بر عکس آن هر روز بنام پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک، ترکمن... یکدیگر خود را به قتل می رسانیم.؛ اسلام صداقت را امر نموده و تشویق نموده اما اکثر ما دروغ گفتن را به خود عادت داده ایم گویا اینکه بدون دروغ گفتن روز ما نمی گذرد؛ اسلام فرموده است کسی را فریب ندهید، متاسفانه در جامعِه ما هستند کسانی که همیشه در صدد آنند که به چشم یک دوست و برادر خود خاک بزنند؛ دین اسلام زحمت کشیدن و کار کردن را تشویق نموده است اما بعضی وطنداران ما خوابیدن و خوردن و نوشیدن را عادت و فرهنگ خود ساخته اند. و ده ها موارد دیگر.

2- جهالت: کلمه ی جهل در عربی دارای معانی زیادی بوده که ما در اینجا به دو معنای آن اشاره می کنیم. اول اینکه جهالت به معنی نادانی و بی سوادی بوده و تقریبا بیشتر از 70 فیصد مردم افغانستان از نعمت سواد بی بهره اند. بناءً این خود سبب می شود که کشور ما دارای یک آیندِه روشن شده نتواند. زیرا پیشرفت، ترقی، آبادی و زیبایی یک مملکت در قدم نخست به آمار با سوادی مردم کشور نام برده تعلق دارد. اگر فیصدی با سوادی مردم یک سرزمین بلند باشد، آن کشور به آسانی در صدر جدول ممالک عقب مانده قرار نمی گیرد. معنی دوم کلمه ای جهل، همانا دوری و واقف نبودن از اصل موضوع می باشد. این بدان معنا است که اکثر ما افغانستانی ها در بسیاری موارد از اصل موضوع با خبر نبوده و واقف کار نیستیم. بطور مثال: اکثر ما و شما نماز می خوانیم، روزه می گیریم، قرآن تلاوت می کنیم درحالیکه معنا و مفهوم اصلی همچو اعمال را نمی دانیم. پروردگار عالمیان نیز در این مورد چنین فرموده اند: "پس هلاکت باد به آن نماز گذارانی که از نماز خویش غافل هستند." چون که هستند کسانی که خود در عبادت هوش و فکر در جای دیگر چکر می زند. یعنی بعضا کاری را انجام می دهیم که در اصل نه خود مفهوم و معنای آنرا می دانم و نه دیگران. کاری را که ما انجام می دهیم به جز از یک تقلید چیز دیگری نبوده و نمی باشد. بناءً ما باید به این نکته از خود جدیت نشان داده خود، اطرافیان و دیگران را با خبر سازیم.

3- وطن و ملت پرست نبوده اکثر ما ملیت پرستیم!: در باره ای وطن شعر ها و سروده های زیاد داریم، اما هیچ کدام آن به صحنِه عمل در آورده نمی شود. بطور مثال: در یکی از آهنگ ها آمده است که:
دو موجود ز هستی گرامی تر است
یکی اش مادر و دیگرش میهن است
و یا یک مصرع شعر ذیل:
وطن عشق تو افتخارم
وطن در رهت جان نثارم
و امثال آنها.
به نظر بنده همچو جملات و الفاظ اکثرا به زبان بوده و بس. زیرا اکثر کار ما وشما بیانگر این موضوع نمی باشد.
در قسمت وطن و ملت پرستی انسانها با گزینِه ذیل رو به رو می شوند: ملیت (هم زبان) و ملت (کسانیکه در یک خاک زیر یک بیرق و حکومت زندگی میکنند).
در همچو یک حالت اکثر انسانها گزینِه اولی را ترجیح میدهند که این خود بیانگر آن است که ما هنوز هم در صدد دشمنی با یکدیگر هستیم.
بطور مثال: اگر با حالتی رو به رو شویم که از یکسو به نفع ملت باشد و از سوی دیگر به نفع ملیت ما، اکثر ما افغانستانی ها از منفعت ملت و کشور دوری کرده منفعت ملیت و قوم خوش را در نظر میگیریم. بناءً تا زمانیکه از همچو یک بیماری نجات پیدا نکنیم، کشور ما پیشرفته و آباد شده نمیتواند. بخاطر تحقق یافتن همچو یک کار و اندیشه وظیفه ای بزرگی منتظر وزارت معارف می باشد. یعنی این مقام باید در کتابهای درسی خویش مطالب راجع به وطن و وطن پرستی را جا داده از طفولیت حس میهن دوستی را به انسانها زرق کند، نه حس ملیت و قوم پرستی را!

4- تنبلی: اکثر ما افغانستانی ها به اندازه ای تنبل هستیم که در جهان بعد از عربها مقام دوم را از آن خود خواهیم نمود! زیرا اکثر ما بدان باور هستیم که همه چیز ما را باید بیگانه ها انجام دهند و خود باید به هیچ چیزی دست نزنیم. همین است که امروز بسیاری از شهروندان ما خواهان پیمان استراتژیک کابل با ممالک بیگانه هستند.
در واقع اگر ما خود کار کرده در قسمت آبادی وطن سهم بگیریم، کشور ویرانه ای ما به زودترین فُرصت نهضت نموده در صدر ممالک پیشرفته قرار خواهد گرفت. ما نباید همه چیز را از خارجی ها توقع کنیم؛ بل، خود باید در این راستا سهم بگیریم. زیرا اگر ما و شما به کشور و آیندِه خود دل نسوزانیم ممالک بیگانه به هیچ وجه و شکل به حالت ما و شما دل نمی سوزاند. آنها همه بخاطر اهداف و پلانهای خاص خود به افغانستان آمده اند، نه بخاطر خدمت به مردم افغانستان. به تأسی آن باید گفت که ما نازداده هستیم.

5- نازدانه (کاکه) بودن: این بدان معنا است که بعضی از شهروندان به هر کار دست نزده و هر کار را پسند نمی کنند. همه دلخواه هستیم و می خواهیم که کار و بار باید مطابق میل ما باشد، نه مطابق میل شخص دیگری! در همچو یک حالت بعضی ها تا زمانیکه یک کار مناسب به خود در نیابند، بیکاری را اختیار می نماند، درحالیکه بیکاری خود بد ترن بیماری می باشد.
اما اگر یکبار نگاهی به حالت و وضعیت زندگی همچو اشخاص نماییم، به زودی در خواهیم که وضعیت زندگی آنها در یک حالت خیلی ها وخیم و درد آوری قرار دارد. بعضن چنان میشود که آنعده مهاجرین و افغانستانی هایی که در ممالک بیگانه انواع و اقسام کارها را انجام میدادند، اکنون که به کشور برگشته اند همچو کار ها را به خود عار دانسته از آن دوری میکنند. درحالیکه کار کردن در کارهای مشروع هیچ عیبی ندارد. از اینکه از راهِ نامشروع و خراب ثروت بدست بیاوریم همان بهتر و خوبتر است که خود زحمت کشیده از راه حلال پول بدست آورده امرار زندگی نموده گلوی خود و خانواده ای خود را از راه حلال تغذیه نماییم. اگر ما در پاکستان، ایران، آمریکا... رفته کارهای خوب و خرابی را انجام میدادیم چی باک و عیبی دارد که آن کارها را در کشور خود انجام دهیم!؟ اگر کار گران، هنر و مهارت های خویش را در افغانستان نیز به نمایش گذارند این خود سبب پیشرفت و آبادی کشور میشوند. به خصوص آنعده کارگران که از ایران انواع و اقسام معماری، نقاشی وغیره را آموخته اند در این راستا نقش بسزایی را بازی کرده میتوانند.

6- سپرده نشدن کار به اهلش: الله متعال خود در کلام الهی اش چنین میفرمایند: "آیا کسانی که می دانند و کسانیکه نمی دانند (باسواد و بی سواد) با هم برابر اند؟" این خود بیانگر آن است که اشخاص دانا، تحصیلکرده و دانشمند با اشخاص نادان، جاهل و بی دانش برابر نیستند و نخواهند شد. لذا زمانیکه یک کار به کسی سپرده میشود باید قابلیت و توانایی آن در نظر گرفته شود؛ نه مثل امروز که اکثرن قوم و قوم داری در نظر گرفته می شود.
این مورد یک معضلِه بزرگ ما مردم افغانستان گردیده است که به آسانی از آن نجات پیدا کرده نمی توانیم.
بطور مثال: اگر کار ما به وزارت و یا ریاست و جهت رفع مشکل خود به آن مقام مراجعه نماییم، به یک نکته متوجه شویم و آن اینکه اگر وزیر صاحب، رییس صاحب، والی صاحب... تاجیک باشد، اکثر کارمندان- به شمول پیادِه شعبات- تاجیک می باشد؛ اگر ازبک باشد اکثر کارمندان و مامورین ازبک؛ اگر پشتون باشد، اکثر کارمندان پشتون میباشد؛ اگر هزاره باشد، اکثر کارمندان هزاره ... می باشد.

پس چطور امکان دارد که از همچو یک ذهنیت امید آبادی و آرامی کرد! حتّا بعضا چنان می شود که اگر کارمند دوایر دولتی هم زبان خودت باشد کارت به زودی حل میشود و گرنه روزها و هفته ها منتظر خواهی ماند. چی یک حالت بد و مأیوس کننده یی! بخاطر حل این معضله باید دولت و به خصوص کارمندان متوجه امور خویش شوند. کار را به اهلش بدهند، نه به دشمنش!

7- مداخلات خارجی: متاسفانه کشور ما از جمله ممالکی به شمار میرود که دستان بیگانه هم در امور داخلی و هم در امورخارجی آن دخیل میباشد. این خود سبب میشود که در کشور یک بی نظمی صورت گیرد. زیرا در چنین یک حالت کشور میدان نیرد جنگ سرد ممالک بیگانه شده و از هر طرف مورد تهاجم قرار میگیرد. مثال بارز آن شرایط کنونی افغانستان می باشد. زیرا در همچو یک وضعیت تقریبن هر کشور در صدد کار کردن به نفع خود بوده نفع دولت و مردم افغانستان به یاد فراموشی سپرده شده است.
بطور مثال: امروز پاکستان در صدد تحقق یافتن سیاست و پالیسی خود بوده، ایران، آمریکا، ترکیه و غیره همه در صدد جا گرفتن در افغانستان و یا بدست آوردن معادن سرشار این کشور میباشد.
بخاطر رفع همچو یک مشکل دولت باید اقدام نموده به ممالک بیگانه اجازه ای مداخله به امور داخل و خارجی کشور را ندهد و یا خود این ممالک از همچو یک عمل نا پسند شان دست بکشند.

8- دفاتر خارجی: این نکته را بخاطری درج نمودم که در طی این دوازده سال اخیر تعداد زیاد از جوانان صرف بخاطر بدست آوردن پول و داشتن یک زندگی آرام و مرفه به دفاتر خارجی رو آورده اند. فقط بی خبر از اینکه در قدم نخست این نوع دفاتر پایدرا نیستند و در قدم دوم دفاتر خارجی اکثر جوانان را از رشته و مسلک خودش دور نگهداشته سبب از فراموشی داشته های علمی شان میگردد. به نظر بنده همچو دفاتر اکثرن جوانان با استعداد را استخدام می نمایند و آنها نیز بخاطر بدست آوردن معاش خوب و بلند به عوض دولت دفاتر خارجی را ترجیح می دهند.

در همچو یک حالت هم جوان ضرر می بیند و هم کشور. جوان بخاطری ضرر می بیند که چندی بعد زمانیکه دفاتر خارجی بسته شود ویا ساحه ای کار آنها کاهش یابد، اکثر جوانان از اینکه از رشته و مسلک خویش سالها دور مانده اند، شاید که کار پیدا کرده نتوانند؛ دولت بخاطری ضرر می بیند که جوانان پُر کار و زحمتکش به کارها شخصی رو آورده اند.
طبعا که شرح و وضاحت این موارد بسیار طولانی میباشد، فقط بخاطر به درازا نکشاندن موضوع بنده آن چیزی را که مهم شمرده بودم بطور خلص به قید قلم در آوردم. شما میتوانید با ارایه ای نظریات و پیشنهادات خویش در این مورد سهیم بگیرید.

در نتیجه ی موارد بالا جنگ خانمانسوز به میان می آید که همه کم و بیش در این مورد آگاهی دارند. در اخیر باید گفت که یگانه سبب عقب ماندگی افغانستان همانا جنگ بی پایان می باشد.
به امید اینکه جنگ بی پایان در اندک زمانی خاتمه یافته روی این ملت قهرمان و غیور لحظه ای تبسم کند...

منبع: شبکه اطلاع رسانی افغانستان

_________________
ما از کسانی متنفریم که قلبشان سیــــــــاه باشد نه رنگــــــــــشان...برای این پست از مداد رنگی تشکر شده است : 3 HASSANمعترضویولا
  امتیاز: 13.04%
بالا
 مشخصات  
 
 
 
پستارسال شده در: سه شنبه 9 اردیبهشت 1393, 3:31 pm 

مورچه فعال

نماد کاربر
offline


تاريخ عضويت: دوشنبه 16 دی 1392, 3:13 pm

پست ها : 206

محل سکونت: اصفهان

تشکر کرده: 98 بار
تشکر شده: 203 بار
موثرترین عامل عقب ماندگی جهالت وجهالتو......
خدایا کی میشه این مردم با عقل وبرای مصلحت کشور تصمیم بگیرند
اگر جهالت برطرف بشه مسائل دیگری که مطرح شده وحتی مسائل دیگه مطرح نشده را به خود خود رفع میکنه

_________________
در طبیعت رازی نهفته است؛ راز شکوفایی، بهاری دیگر، راز سبز انتظار... اللهم عجل لولیک الفرج..


بالا
 مشخصات  
 
 
 
پستارسال شده در: سه شنبه 9 اردیبهشت 1393, 6:46 pm 

مورچه ارشد

نماد کاربر
offline


تاريخ عضويت: شنبه 21 اردیبهشت 1392, 10:57 am

پست ها : 979

محل سکونت: تهران

تشکر کرده: 1343 بار
تشکر شده: 1871 بار
ﺑﻪ ﻧﻆﺮ ﻣﻦ ﻛﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﻋﻘﺐ ﻣﺎﻧﺪﻛﻲ ﻭﻃﻦ ﺍﻳﻦ ﻧﺴﻠﻲ ﻫﺴﺖ ﻛﻪ ﺍﻟﺎﻥ ﺭﻭﻯ ﻛﺎﺭﻩ

و ﺍﻓﻜﺎﺭﺷﻮﻥ ﻫﻢ ﻛﻪ ﻣﻌﺮﻑ ﺣﻆﻮﺭﺗﻮﻥ ﻫﺴﺘﻦ!
ﺍﻳﻦ ﻧﺴﻞ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻛﺎﻣﻞ ﺗﻤﻮﻡ ﺷﻪ و ﻣﻤﻠﻜﺖ ﺑﻴﻮﻓﺘﻪ ﺩﺳﺖ ﻧﺴﻞ ﺑﻌﺪﻱ
ﻣﻦ ﺧﻴﻠﻲ ﺑﻬﺶ ﺍﻣﻴﺪ ﺩﺍﺭﻡ ﻛﻪ ﺑﻴﺸﺮﻓﺖ ﻛﻨﻪ
ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺎ ك ﺗﻮﻋﻠﻢ و ﺩﺍﻧﺶ ﺍﺯ ﺑﻘﻴﻪ ﺑﻴﺸﻲ ﻛﺮﻓﺘﻦ ﺗﺎ ﺣﺎﻟﺎﺵ ﻛﻪ!!!!

_________________
ﺑﺴﺘﻧﻰ :-)


بالا
 مشخصات  
 
 
 
پستارسال شده در: سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 12:08 pm 

مورچه فعال

نماد کاربر
offline


تاريخ عضويت: دوشنبه 16 دی 1392, 3:13 pm

پست ها : 206

محل سکونت: اصفهان

تشکر کرده: 98 بار
تشکر شده: 203 بار
احسنت
ماباعلم میتونیم به پیشرفت کشور کمک کنیم
پس همه شما مورچه ها خوب درساتون رو بخونید و اخر ترم بعد از جواب امتحانا بیاین نمراتتون را بذارید تامعلوم بشه
چقدر به پیشرفت کشور کمک کردید

_________________
در طبیعت رازی نهفته است؛ راز شکوفایی، بهاری دیگر، راز سبز انتظار... اللهم عجل لولیک الفرج..


بالا
 مشخصات  
 
 
 
پستارسال شده در: چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 6:10 am 

مورچه ارشد

نماد کاربر
offline


تاريخ عضويت: سه شنبه 26 دی 1391, 11:44 pm

پست ها : 868

تشکر کرده: 688 بار
تشکر شده: 786 بار
parisa نوشته است:
ﺑﻪ ﻧﻆﺮ ﻣﻦ ﻛﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﻋﻘﺐ ﻣﺎﻧﺪﻛﻲ ﻭﻃﻦ ﺍﻳﻦ ﻧﺴﻠﻲ ﻫﺴﺖ ﻛﻪ ﺍﻟﺎﻥ ﺭﻭﻯ ﻛﺎﺭﻩ

و ﺍﻓﻜﺎﺭﺷﻮﻥ ﻫﻢ ﻛﻪ ﻣﻌﺮﻑ ﺣﻆﻮﺭﺗﻮﻥ ﻫﺴﺘﻦ!
ﺍﻳﻦ ﻧﺴﻞ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻛﺎﻣﻞ ﺗﻤﻮﻡ ﺷﻪ و ﻣﻤﻠﻜﺖ ﺑﻴﻮﻓﺘﻪ ﺩﺳﺖ ﻧﺴﻞ ﺑﻌﺪﻱ
ﻣﻦ ﺧﻴﻠﻲ ﺑﻬﺶ ﺍﻣﻴﺪ ﺩﺍﺭﻡ ﻛﻪ ﺑﻴﺸﺮﻓﺖ ﻛﻨﻪ
ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺎ ك ﺗﻮﻋﻠﻢ و ﺩﺍﻧﺶ ﺍﺯ ﺑﻘﻴﻪ ﺑﻴﺸﻲ ﻛﺮﻓﺘﻦ ﺗﺎ ﺣﺎﻟﺎﺵ ﻛﻪ!!!!

البته نسل بعدی هم داره از اونور بام میفته !!!!!!!
بعضیها که به بهانه پیشرفت چه باورهایی در خودشون نساختن !!!!!
راهی رو میرن که خیلیها قبلا اشتباه رفتن !!!
غربگرایی و تقلید کورکورانه از فرهگ بیگانه و ....
اینا یعنی امید به نسل بعدی هم نداشته باشیم !!!
مگر اینکه نسل بعدی رو اصلاح کنیم :ناراحت: البته اولش خودمونو اصلاح کنیم :دی:

_________________
علی بن ابی‌طالب(ع): کسی که در برابر منکر با دل و دست و زبان خویش اعتراض نکند، او مرده‌ای است در میان زندگان شهر اعتراض سیتی همچنان مهاجر میپذیرد
http://stplus.ir/forum/.


بالا
 مشخصات  
 
 
 
پستارسال شده در: چهارشنبه 7 خرداد 1393, 6:30 pm 

مورچه فعال

نماد کاربر
offline


تاريخ عضويت: دوشنبه 8 اردیبهشت 1393, 8:03 pm

پست ها : 150

محل سکونت: ılıll|̲̅̅●̲̅̅|̲̅̅=̲̅̅|̲̅̅●̲̅̅|llılı

تشکر کرده: 140 بار
تشکر شده: 155 بار
بله بقول پریسا این نسل بره منم به نسل بعدی امیدوارم. :عاشق2:
معلم مشاوره ماهم میگفت الان اگه افغان ها از ایران برن ماازهمه لحاظ ضرر میکنیم مخصوصا اقتصادی :نیشخند1: .الان همین یارانه هایی که به مامیدن حق افغان هاس و... :عصبی1:
میگفت اگه افغان ها برن افغانستان کشورشونو آباد میکنن. :چاکر: الان ببینی بهترین خیاط ها افغانیا هستن که اکثرا قمی هستن. :تشویق: تو کارگرا افغان هابا تلاش کار میکنن :تایید: .تو مدارس دانش آموزای درسخون اکثرا بچه های افغان هستن و... :چاکر: :تایید: :تشویق:
منم با این حرفا یکم به نسل بعدی امیدوار شدم. :رقص2: :رقص2:

_________________
بیت المال شدی!!!!

منم که حروم خور نیستم…

پس هررررری


بالا
 مشخصات  
 
 
 
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 6 پست ] 

اطلاعات

تعداد صفحات: صفحه 1 از 1

    

تعداد پست ها:  6 پست


کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان مدير انجمن: شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
جستجو براي:
انتقال به:  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
cron

کپی رایت

 
yukari

Powered by : phpBB | Style by: Meis@M & GOD send
Persian Translation : www.phpBB.Maghsad.com | New Zeland Shuttle